פוסטים נוספים

הגילוי שיציל לכם את העסק

לכתבה המלאה ב The Marker Labels 24.3.24 כל חברה רוצה להגדיל הכנסות, לחסוך בהוצאות ובכלל להיות יותר רווחית. מהניסיון שלי…

Retro Meeting from Hell

Hebrew Below HOW TO PERFORM EFFECTIVE RETRO MEETINGS Have you ever been to retro meeting from hell? Everyone comes ready…

פרדוקס המומחיות

כך תטפחו חדשנות ותתגברו על מגבלת ה"מה שאנחנו כבר יודעים"

** פוסט זה מתייחס למנהלים ומנהלות כאחד. 

"אינך יכול להיכנס לאותו הנהר פעמיים, כי אתה לא אותו אדם ואלה לא אותם המים". – הרקליטוס

למה אני קוראת פרדוקס המומחיות

הידע והניסיון שצברתם במהלך הקריירה שלכם הינם הון אמיתי ויקר ערך. הם מהווים חלק בלתי נפרד מההצלחות שלכם והביאו אתכם למקום בו אתם נמצאים היום. בזכות המיומנויות שרכשתם, הטעויות שעשיתם, המסקנות שהסקתם והרגלי העבודה שסיגלתם אתם מסוגלים לקבל החלטות מהירות ולפעול באופן כמעט אוטומטי שחוסך זמן עבודה יקר. דבר שהיה לוקח למישהו פחות מנוסה הרבה יותר זמן ומאמץ. 

אבל הידע והניסיון הללו יכולים להיות גם עקב האכילס שלכם מכיוון שהם עשויים ליצור עבורכם סוג של עיוורון, במיוחד נוכח השינויים הדרמטיים והמהירים בעולמנו. השינויים הללו דורשים מאיתנו להיפתח לחדשנות, ליצירתיות ולפרואקטיביות. עלינו תמיד להסתכל קדימה ולשאול מהו הדבר הבא מכיוון שישנם דברים שיכולים לשנות את סדרי העולם בעסק שלכם או במקצוע שלכם.

לדוגמה: כניסת ה – AI שינתה וממשיכה לחולל מהפכות בתעשיות שלמות. כניסת הרגולציה בעולמות הגיימינג שינתה לחלוטין את כללי המשחק וכך גם הקורונה שטרפה את הקלפים לבתי עסק רבים.

הדרך לחדשנות כרוכה בהטלת ספק. גם אם אתם חושבים שאתם יודעים משהו בוודאות על סמך ניסיונכם, עליכם להפנים שהמים בהם שוחה החברה שלכם משתנים כל הזמן וכך גם האנשים ששוחים בהם.

אני אוהבת לתת את המשל הזה כדוגמה:

ילדה קטנה הלכה עם אביה לקרקס ומאוד התפעלה מהמופע ובמיוחד מהפיל העצום. בסוף המופע ראתה את הפיל קשור בחבל קטנטן וזעיר. היא שאלה את אביה מדוע הפיל לא בורח שכן החבל הזה כל כך קטן ולא יכול להחזיק פיל כזה גדול. האבא ענה, כשהפיל היה קטן החבל הזה היה חזק ממנו ובכל פעם שהפיל ניסה לברוח החבל לא אפשר לו, אז היום הפיל כבר לא מאמין שהוא יכול ולכן גם לא מנסה.

ידע ותפיסות קיימות מעניקים ביטחון והם הבסיס לפעולה אוטומטית. הדוגמה הקלאסית היא נהיגה. לאחר 30 שנות נהיגה הפעולה הזו הופכת לאוטומטית. כך גם בעבודה. פעמים רבות הידע והניסיון שלנו גורמים לנו לעבוד על אוטומט ומתוך כך, כשתתבקשו לעשות שינויים יש מצב שתאמרו דברים כמו: "את זה כבר ניסינו וזה לא עבד", "יש לנו ניסיון של שנים עם זה, זה עובד מעולה ואין צורך לשדרג למערכת אחרת". 

איך בכל זאת נטיל ספק במה שאנחנו כבר יודעים כדי ליצור חדשנות וחשיבה קדימה?

4 תרגילים עוקפי ומעוררי מחשבה שיציתו את הדמיון והיצירתיות שלכם:

  1. מה קרה / מה הייתם עושים אחרת

היות ופחד מכישלון הוא חסם ליצירתיות בואו נעשה תרגיל בו כבר נכשלתם.
נניח למשל שהחברה שלכם פשטה את הרגל, אבקש שתנסו להסביר מה היו הגורמים שהובילו לקריסתה. בתחקיר שנעשה תגלו דברים רבים שאתם רוצים לעשות אחרת כבר היום.
תרגיל דומה נעשה עבור עצמנו כעובדים בארגון. נניח שפוטרתם מעבודתכם, נחקור מה לדעתכם היו הסיבות שהביאו לכך על מנת לגלות מה הדברים שהיה עליכם לעשות אחרת, את השינויים האלה תרצו להטמיע כבר היום.

      2. מה עוד אפשרי תחת היכולות שלנו

נניח שפתאום משהו קרה למוצר או לשירות העיקרי של החברה, לפרה החולבת, ולא ניתן למכור, לשווק או לייצר אותו יותר . יייתכן שה-AI השתלט על נתח משמעותי בתחום בו אתם עוסקים או שהרגולציה סגרה את השוק המרכזי בו המוצר שלכם נמכר ופתאום מצאתם את עצמכם בלי המוצר העיקרי. כאן נבצע את התרגיל הבא:

ברמה העסקית: כיתבו 30 מוצרים/שירותים אחרים שניתן לקדם/להציע ע"י סט היכולות, התשתיות והמשאבים שכבר קיימים בחברה.
ברמה האישית תרגיל דומה, כשנניח שתחום העיסוק העיקרי שלכם נעלם, או נהיה מיושן. תשאלו את עצמכם, מהם 30 דברים אחרים שאתם יכולים ורוצים לעשות עם סט המיומניות שלכם, החוזקות שלכם, והניסיון שצברתם. 

בדר"כ, לקראת מספר 15 ברשימה, יתחילו לצוץ דברים מוזרים ולא הגיוניים ודווקא אז הדמיון והיצירתיות יתחילו לעבוד.

      3. השתעשעו עם דעות שונות

זה הזמן להכניס לדיונים ולשיחות אנשים שאינם הולכים עם העדר, שאינם "יס מנים" כדי להיפתח לדעות אחרות. זה לא יהיה פשוט כי לרוב מדובר באנשים שקשה לנו לעבוד לצידם, הם מפריעים לזרימה המחשבתית וקוטעים את קו המחשבה אך החיכוך איתם, אם תעיזו באמת להקשיב ולנהל דיון, יכול להצית יצירתיות. 

     4. תשאלו למה כאילו זהו יומכם הראשון בעבודה

הפריבילגיה לשאול "למה" אינה שמורה רק לעובדים חדשים שעדיין מנסים להבין וללמוד את העסק. מחובתכם להמשיך לשאול את השאלה הזאת על הדברים שנראים ברורים מאליהם עבורכם ועבור הארגון. תמיד תשאלו למה החלטנו לפעול כך, מדוע העסק ממשיך לפעול עם המערכת הזאת, למה לא מנסים שוב להיכנס לשוק הזה? למה, למה ולמה? אל תרפו. באותו אופן גם עבור תחום עיסוקכם תשאלו את עצמכם למה אתם עושים את מה שאתם עושים, מה הפשן, המקור הסיבה. כשתגלו את התשובה אולי יש עוד הרבה תחומי עיסוק דומים וגם שונים שעונים על הלמה הזה.

לסיכום

ידע וניסיון הוא כח מניע וזרז בעבודה היומיומית, אבל מדי פעם נרצה לאתגר את עצמנו ולשאול, האמנם?

התקשר/י עוד היום, השינוי שלך מתחיל עכשיו! 054-2428304