פוסטים נוספים

Retro Meeting from Hell

Hebrew Below HOW TO PERFORM EFFECTIVE RETRO MEETINGS Have you ever been to retro meeting from hell? Everyone comes ready…

פידבק שלילי מדכא אותכם? כך תשרדו את תקופת המשוב!

** פוסט זה מתייחס לנשים וגברים כאחד. 

תראו לי אחד שלא עף מחיזוקים ומחמאות או מישהו שלא נעלב או נסוג מביקורת או התעלמות מהסביבה. במשך חיינו הדימוי והביטחון העצמי שלנו נקבע ע"י פידבקים שאנו מקבלים מהסביבה. זה מתחיל בהורים אחר כך בבית הספר מחברים לכיתה ומורים וממשיך הלאה ע"י מה שאומרים המנהלים שלנו. ולכן זה לא פלא שבתקופת המשוב רבים נמצאים בסטרט וחוששים מהפידבק שיקבלו.

זה טבעי להרגיש שאנו זקוקים לחיזוקים והערכה מהסביבה כדי להרגיש שווים ונאהבים, השאלה מהו המינון הנכון או יותר נכון מתי הצורך באישורים חיצוניים הופך לתלות, ושולט בנו.

מה קורה כאשר הצורך בחיזוקים חיצוניים הופך לתלות?

  1. רכבת הרים רגשית – האופי הבלתי צפוי של פידבק שמגיע מהסביבה יוצר רכבת הרים רגשית הנוסקת עם כל מחמאה וצונחת מכל אמירה ביקורתית או ניכור המשפיעים על הרווחה הכללית שלנו.
  2. שחיקה בעבודה – חיפוש מתמיד של אישור יכול להוביל לעבודה אינטנסיבית מוגזמת כדי לעמוד בציפיות, שאולי אפילו קיימות, כדי לזכות בהערכה או הכרה.
  3. איבוד הייחוד – למאמץ המתמיד למצוא חן בעיני כולם, יש גם מחיר של איבוד העצמיות והייחוד. ללא מצפן פנימי חזק, אנחנו עלולים לאבד קשר עם האני האותנטי שלנו, להתאים את התנהגותנו ובחירותינו כך שיתאימו לציפיות של הסובבים.
  4. קושי בקבלת החלטות – כמכורים לאישור אנו עשויים למצוא אתגר בקבלת החלטות באופן עצמאי. הפחד מבחירה 'שגויה', שאולי לא תואמת את הציפיות החיצוניות, יכול לשתק את תהליכי קבלת ההחלטות שלנו.
  5. תקיעות בקריירה -במקום העבודה למשל, ניסיון לרצות את הממונים עלינו בכל עת, עלול לעצור את ההתקדמות שלנו. אנשים הנסמכים רק על משוב מהסביבה, ייטו פחות לקחת סיכונים, יעדיפו להישאר באזור הנוחות וכך ימנעו מעצמם הזדמנויות לגדול ולהתפתח.

איך משחררים את הצורך המתמיד באישור מהסביבה

כאן אציע דרכים לעבודה עצמית שיסיעו בשחרור מהתלות הזו. ראשית עלינו להבין כי האמונות האלה מגבילות אותנו והם גם לא מציאותיות אנו רוצים לפתח מציאות יותר מאוזנת ואסרטיבית וללמוד לפרש מצבים חברתיים מנקודת מבט שונה.

  1. נחקור את המקור – מה המקרה הפרטי שלנו, מתי נולד הצורך שלנו באישור מהסביבה? האם מהורים תובעניים וביקורתיים, האם מדחייה חברתית בבית הספר, האם מדימוי גוף בעייתי או כל סיבה אחרת. נזכר הכי רחוק בעבר שאנו יכולים. הכרת המקור עוזרת לשפוך אור על ההתנהגות שלנו.
  2. ITS NOT ALWAYS ABOUT YOU  – מה שאחרים אומרים ועושים בכלל לא קשור אליכם זה קשור אליהם, לחינוך שלהם, לתפיסת עולם שלהם, ופעמים רבות למה שקרה להם בבוקר לפני שהם פגשו אותכם. אם מישהו מבקר אותי זה מכיוון שזה לא עמד בציפיות שלו לפי החינוך שלו. אני מהצד שלי עשיתי את הדבר לפי הציפיות שלי והחינוך שלי. לכל אחד בעולם שנפגוש יהיה חינוך אחד ודעות אחרות לעולם לא נוכל לרצות את כולם כמו שלא כולם מרצים אותנו. באמפתיה נראה את הסיטואציה דרך עדשות המשקפיים שלו ונבין כי לא מדובר בנו.
  3. מנוף לצמיחה – אם כבר קיבלנו ביקורת ואנחנו מסכימים איתה – וואלה, זאת הזדמנות מצוינת לצמוח. הרי לא נולדנו יודעים הכל, ומיומנויות ניתן לרכוש. עם דפוס חשיבה של צמיחה, נאתגר את עצמינו להתפתח במקום להיות מקובעים ולראות כל ביקורת כשלילה מוחלטת שלנו וקביעה שאנחנו כישלון. אם נבין שיש לנו אפשרות לצמוח ולהתקדם נוכל להיגמל מהצורך המתמיד באישור חיצוני מהסביבה.
  4. מה בין רצוי וריצוי, נתרגל להגיד "לא" . הצורך העז למחמאות והרצון להרגיש נאהבים ושייכים לעיתים יוצר נטייה לקחת על עצמינו יותר מטלות ממה שנרצה, אנחנו לא מסרבים לבקשות ויוצרים דפוס של ריצוי.  עד כדי כך שזה עשוי לפגוע בנו. חשוב לסגל אסרטיביות, להבין מתי העשייה הזו פוגעת בנו וללמוד להגיד "לא". נלמד להפריד בין המשימות שאנחנו רוצים לעשות אלו שחשובות לנו ומקדמות אותנו, ובין אלו שאנחנו מרצים ועושים, ולאט לאט ננקה ונדלל ונלמד לומר לא.
  5. והכי חשוב – נאשר את עצמינו. נכיר את הכוחות שלנו את הערך שלנו את הדבר המיוחד הזה שאנחנו מביאים איתנו לעולם הזה. מחמאה ממישהו יכולה להדגיש נקודה טובה שלנו, אבל היא לא זו שיוצרת אותה. את הנקודות החיוביות שלנו, אנחנו כבר מכירים בעצמנו ואת האישור שאנחנו מחפשים מהסביבה, נשלוף מתוכנו. אישור עצמי, הוא הכרחי לתחושה של אושר וסיפוק לטווח הארוך ולוויסות תחושת הביטחון העצמי לנגד בליל הקולות שמגיע מבחוץ.

סיכום

שחרור מהצורך באישור חיצוני הוא מסע מעצים של גילוי עצמי. על ידי הבנת שורש ההתמכרות לאישור, הכרה בהשלכותיה ויישום אסטרטגיות מעשיות לשחרור מהתלות, אתם יכולים להחזיר לעצמכם את האוטונומיה ולטפח תחושת ערך עצמי בריאה יותר. אותנטיות ואישור עצמי יובילו בסופו של דבר לחיים מספקים ומאוזנים יותר. עם זאת, העבודה שהצעתי כאן הפעם, היא לא קלה ליישום באופן עצמאי ולפעמים נדרשת עזרה של גורם מקצועי.

התקשר/י עוד היום, השינוי שלך מתחיל עכשיו! 054-2428304